Tapicer to zawód wywodzący się z branży rzemieślniczej. Na przestrzeni lat usługi wykonywane przez tapicera znacząco się jednak rozszerzyły, bowiem obecnie nie zajmuje się on jedynie renowacją oraz konserwacją starych mebli, ale również odświeżaniem tapicerek samochodowych, sprzętu sportowego, a nawet wykonywaniem materiałów dekoracyjnych. Czym więc musi charakteryzować się profesjonalny tapicer, jakimi materiałami się zajmuje oraz które narzędzia okażą się niezbędne do jego pracy?
Po czym poznać profesjonalnego tapicera?
Fachowiec, który zawodowo zajmuje się tapicerowaniem powinien przede wszystkim ukończyć odpowiednią szkołę zawodową pozwalającą mu na wykonywanie tej pracy. Oczywiście, równie ważne jak warsztat teoretyczny są wcześniej zdobyte umiejętności praktyczne. Posiadane kwalifikacje w dużym stopniu mogą więc potwierdzić profesjonalność danego tapicera.
Tego typu pracownik musi być także dokładny, rzetelny, uzdolniony manualnie oraz powinien szczególną uwagę przywiązywać do detali. Tapicerstwo mebli wymaga niezwykłej precyzji i wnikliwości, na którą jednak nie każdego stać. Aby efekt końcowy był zadowalający, fachowiec będzie więc w stanie poświęcić wiele godzin, a nawet dni pracując nad renowacją tylko jednego, konkretnego produktu. Dobry tapicer jest również swego rodzaju artystką, który nie boi się podjąć realizacji bardziej nietypowych zadań. Zdarzają się bowiem klienci, którzy przychodzą do danego zakładu tapicerskiego z bardzo konkretną wizją i chcą zapłacić za jej rzetelne wykonanie. Profesjonalista powinien więc przede wszystkim myśleć o kliencie, nie zniechęcać go, a w razie potrzeby tylko delikatnie zasugerować niewielkie zmiany. Indywidualne podejście do każdej osoby, jest więc wyjątkowo cenione w tym zawodzie.
Ponadto, dobry tapicer zawsze dotrzymuje terminów, nie próbuje na siłę sprzedawać kiepskich materiałów oraz nie dorzuca nagle dodatków kosztów za podjęte zlecenie. Nie powinien też spoczywać na laurach i cały czas dbać o swoją dalszą edukację, poznawać nowe techniki w zakresie renowacji i materiałoznawstwa, aby potem bez problemu dopasować oferowane przez siebie usługi do sytuacji panującej obecnie na rynku.
Usługi tapicerskie – czym dokładnie zajmuje się tapicer?
Każdy zakład tapicerski zajmuje się przede wszystkim tapicerowaniem mebli, które może skutecznie odnowić poprzez wykonanie nowego obicia. Wbrew pozorom nie jest to jednak pełen zakres usług, którzy oferują tacy fachowcy. Do najważniejszych zadań tapicerów należy więc:
- tapicerowanie mebli;
- konserwacja i renowacja mebli;
- tapicerowanie wnętrz samochodów;
- tapicerowanie sprzętu sportowego;
- renowacja mebli skórzanych;
- wykonywanie tapicerki dekoracyjnej;
- tworzenie i dekorowanie mebli tapicerowanych.
Materiały tapicerskie – jakie tkaniny wykorzystuje tapicer?
W trakcie pracy tapicer wykorzystuje różnego rodzaju tkaniny i materiały, dzięki którym może skutecznie odświeżyć wygląd mebli czy poszczególnych elementów wyposażenia samochodowego. Najczęściej jest to przede wszystkim skóra oraz aksamit.
Klasyczna skóra korygowana może posiadać różne kolory oraz grubości. Oczywiście zadaniem tapicera jest odpowiedni dobór materiałów w taki sposób, aby jak najbardziej pasowały one do oryginalnego wyglądu mebla. Może także na życzenie klienta całkowicie zmienić kolorystykę i obicie produktu, nadając mu całkowicie nowe oblicze. Skóra jest materiałem wyjątkowo elastycznym, przez co nawet po rozciągnięciu nadal zachowuje idealny kształt. Ponadto jest przyjazna alergikom, ponieważ nie wchłania kurzu, roztoczy i dymu papierosowego. Z pewnością jednak największą zaletą skóry jest jej unikalność, bowiem każdy błam posiada inne, charakterystyczne znamiona potwierdzające jej naturalne pochodzenie. Doskonałą alternatywę dla skóry stanowi skaj tapicerski, który praktycznie idealnie imituje ten naturalny materiał.
Duża dostępność różnego rodzaju materiałów wykonanych z aksamitu sprawia, że równie często jest on wykorzystywany przez tapicerów. Ta niezwykle miękka tkanina prezentuje się wyjątkowo imponująco, elegancko i dostojnie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że aksamit cechuje się większą podatnością na zużycie niż skóra, dlatego przy większej eksploatacji z pewnością szybciej ulegnie zniszczeniu.
Narzędzia tapicerskie niezbędne przy pracy w warsztacie
Zarówno tapicer samochodowy, jak i meblowy musi zaopatrzyć się w podstawowy zestaw narzędzi niezbędnych przy pracy. Podczas wykonywania zleceń używa przede wszystkim nożyc, szpilek, igieł, obcęgów, zszywek oraz młotków. Z pewnością przydatne okażą się też wkrętarki, a także narzędzia stolarskie i ślusarskie. Do tapicerowania, fachowiec potrzebuje również zszywaczy pneumatycznych, maszyn do szycia oraz specjalnych urządzeń tnących materiały tapicerskie. Dodatkowo, każdy wyspecjalizowany zakład tapicerski wyposażony jest w maszyny służące do składania korpusów mebli oraz sprzęt, dzięki któremu możliwe jest wykrojenie i zszycie maszyny na pokrowiec.
Kompletując zestaw narzędzi tapicerskich, należy jednak w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę faktyczne potrzeby danego zakładu oraz ofertę wykonywanych usług. Inny sprzęt będzie bowiem potrzebny osiedlowym tapicerom, a inny fabrykom, które codziennie tapicerują większe ilości powierzchni.