Renowacja mebli w gabinetach służby zdrowia

Jakie meble można odnowić?

Meble używane w gabinetach świadczących usługi lekarskie powinny charakteryzować się bardzo wysoką jakością wykonania. Muszą sprostać nie tylko określonym standardom związanym z komfortem ich użytkowania, ale przede wszystkim wyśrubowanym normom zapewniającym bezpieczeństwo i higienę. Czy w związku z tym meble tego typu można rewitalizować, w razie uszkodzenia lub nadmiernego zużycia, zamiast wymieniać na nowe?

W zasadzie większość mebli nadaje się do renowacji przy zastosowaniu odpowiednich materiałów i narzędzi. Nowoczesne wyposażenie gabinetów lekarskich czy kosmetycznych wykonuje się z surowców bardzo odpornych na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i zabrudzenia takich metale lub twarde kompozyty z tworzyw sztucznych. Najbardziej narażone na zniszczenia są miękkie, tapicerowane elementy sprzętów, którym można jednak bez problemu przywrócić pierwotny wygląd, a czasami nawet poprawić ich estetykę oraz komfort użytkowania. Idealnie nadają się do odnowy meble między innymi w:

  • gabinetach lekarskich – stomatologicznych, okulistycznych, ginekologicznych
  • salach – operacyjnych, rehabilitacyjnych, fizjoterapeutycznych 
  • salonach specjalistycznych – kosmetycznych, fryzjerskich, masażu, SPA
  • gabinetach weterynaryjnych
  • poczekalniach

Bez względu na branżę będą to różnego rodzaju profesjonalne: leżanki, kozetki, fotele, krzesła, łóżka, stoły zabiegowe, wózki inwalidzkie jak również odpowiednio dobrane do całego wyposażenia i zapewniające wygodę podczas oczekiwania na wizytę kanapy czy sofy. 

Popularne uszkodzenia 

Obicia tapicerskie mebli w gabinetach i salonach specjalistycznych są wyjątkowo narażone na uszkodzenia mechaniczne. Podczas wykonywania czynności z użyciem różnych narzędzi, często bardzo ostrych, nietrudno o zarysowanie lub przecięcie fotela czy innego sprzętu. Głębokie uszkodzenia tego typu powinny być jak najszybciej usunięte. W sprzęcie medycznym są one niedopuszczalne z uwagi na problem z odpowiednią dezynfekcją, a w każdym przypadku przyczyniają się do szybszej dewastacji mebla. Pomimo stosowania specjalnych, bardzo odpornych materiałów i powłok zabezpieczających, stały kontakt z odkażającymi preparatami spirytusowymi używanymi powszechnie dzisiaj w placówkach służby zdrowia takimi jak na przykład Incidur, Incidin Liquid Spray czy Innocid nie służy obiciom mebli. Również ze względu na ciągły ruch odbywający się we wszelkich placówkach usługowych są one narażone na zadrapania, rozdarcia i stopniowe wycieranie. Natomiast materiały słabiej dostosowane do specjalistycznego, intensywnego użytkowania łatwo ulegają pobrudzeniu ciężko lub w ogóle nieusuwalnymi plamami spowodowanymi czynnikami biologicznymi typu ślina, pot czy krew oraz różnorodnymi preparatami kosmetycznymi i chemicznymi.

Czy każde uszkodzenie da się zreperować?

Ważną rolę w dbaniu o zachowanie mebli w jak najlepszym stanie pełni właściwa konserwacja. Warto używać odpowiednich preparatów czyszczących i zabezpieczających tapicerkę, a najlepiej zlecić zabezpieczenie mebla ekspertowi. Dzięki temu możemy w przyszłości uniknąć, albo choćby opóźnić dokonania o wiele bardziej kosztownego czyszczenia, naprawy lub wręcz konieczności wymiany całego obicia. Naprawa sprzętu medycznego często będzie wymagała  bezszwowej interwencji, gdyż w miejscach łączenia pokrycia gromadzą się drobnoustroje, do których nie dotrą środki odkażające. Istnieją rozwiązania umożliwiające taką naprawę lub założenie zamiennej tapicerki z atestowanych materiałów łączonych technologią zgrzewania bezszwowego.  Nawet należyta staranność nie uchroni naszych mebli przed upływem czasu i nieprzewidzianymi wypadkami, ale zawsze znajdzie się sposób na uratowanie sytuacji.

Komu zlecić renowację mebli lekarskich i kosmetycznych?

Oczywiście profesjonalistom! Znajdziemy obecnie mnóstwo firm oferujących usługi tapicerskie. Zanim jednak zdecydujemy się wybrać jedną z nich powinniśmy zbadać nasze potrzeby i sprawdzić czy usługodawca będzie w stanie je spełnić. Powinien przede wszystkim posiadać doświadczenie oraz specjalizować się w obszarze realizacji, które nas interesują. Ważne, aby dysponował odpowiednią technologią i mógł zaproponować szeroki wybór wysokiej jakości materiałów.  Bardzo liczy się umiejętność fachowego doradztwa ze strony zakładu specjalistycznego, zwłaszcza kiedy chcemy wymienić całą tapicerkę na nową o lepszych parametrach lub kiedy mamy ochotę zmienić po prostu design gabinetu. Kolejnym aspektem do rozważenia jest to, czy możemy pozwolić sobie na czasowe wyłączenie mebla z eksploatacji i odstawienie go na czas renowacji do zakładu. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, poszukajmy firmy, która na przykład dysponuje mobilnym warsztatem w samochodzie i wykona usługę w ciągu nawet w 2 do 4 godzin pod naszym gabinetem. Na czas naprawy użyczy na dodatek tymczasowej tapicerki i będziemy mogli przyjmować pacjentów właściwie bez przerwy. To bardzo wygodne rozwiązanie. Zapewne nieco droższe, ale biorąc pod uwagę możliwość wykonywania naszej pracy w międzyczasie, być może bardziej opłacalne.

Dlaczego warto naprawiać uszkodzone meble w gabinetach?

Zakup nowego sprzętu medycznego czy specjalistycznego wyposażenia innego rodzaju sal i gabinetów wiąże się na ogół ze sporą inwestycją. Bardzo często te używane posiadają solidną konstrukcję i po porządnej renowacji będą doskonale służyły jeszcze przez wiele lat. Wymiana tapicerki jest o wiele tańsza, a może przynieść spektakularne wręcz efekty.  Dzięki zaoszczędzeniu pewnej kwoty na kupnie nowego sprzętu wybierzemy sobie nowoczesne obicie doskonałej jakości idealnie dopasowane do estetyki pomieszczenia. Tchniemy nowe życie w mebel skrojony dokładnie na miarę naszych potrzeb.  

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *