Tapicerstwo samochodowe

Stan samochodu ocenić można na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest sprawdzenie stanu tapicerki wykorzystanej do wykończenia foteli samochodowych i tylnej kanapy. W przypadku aut starszych, liczących kilkanaście lat są one na ogół mocno wytarte, poplamione i zniszczone. Tapicerka samochodowa bywa pokryta trudnymi do usunięcia plamami. Powstają one na skutek kontaktu z jedzeniem, piciem czy papierosowym żarem.

Warto więc od czasu do czasu pomyśleć o odnowieniu wnętrza samochodu. W tym przypadku z pomocą przychodzą warsztaty zajmujące się profesjonalnym tapicerstwem samochodowym. Wymiana poszycia foteli i kanapy potrafi zdziałać cuda. Trzeba się w tym przypadku liczyć z pewnymi kosztami, ale efekty mogą być naprawdę wyjątkowe. Wiele zależy tutaj od stopnia zniszczenia tapicerski oraz zastosowanych materiałów tapicerskich. Koszt wynosi od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Na końcową cenę wpływ ma oczywiście również to, jak wiele czasu tapicer musiał poświęcić danemu samochodowi. Jak w praktyce wygląda praca tapicera samochodowego? Co w ogóle warto wiedzieć na temat tapicerstwa?

Jak odnowić wnętrze samochodu?

Przed przystąpieniem do wymiany tapicerski w samochodzie, sprawdza się najpierw stan techniczny stelaży samochodowych foteli. W przypadku długotrwałej eksploatacji pojazdu, niekiedy oparcia foteli wymagają regulacji. Ponadto warto sprawdzić działanie mechanizmów odpowiedzialnych za podnoszenie foteli. Czasem sprężyny są pęknięte lub naciągnięte i wymagają wymiany na nowe. Kolejnym istotnym elementem jest wymontowanie z siedzisk i oparć starej, zużytej już gąbki. Na jej miejscu musi się znaleźć nowe wypełnienie. Pod gąbkę podkłada się specjalny materiał, który zapobiega jej wykruszaniu się na skutek kontaktu z metalowymi sprężynami. Przed przystąpieniem do właściwej wymiany tapicerski na gąbkę lub piankę przykleja się specjalną formatkę, która zapewnia fotelowi odpowiednią trwałość

Materiały tapicerskie

Najszybciej i najprościej wymienić można tekstylne poszycia foteli. Taki proces nie jest w praktyce zbyt skomplikowany. Materiały tekstylne można łatwo naciągnąć i uformować na stelażu fotela samochodowego. Podobnie jest zresztą w przypadku poszyć wykonanych z weluru czy alcantry. Jednak niezależnie od zastosowanego materiału tapicerskiego, należy pamiętać o dokładnym obszyciu materiału obiciowego. Okazuje się bowiem, że długość ściegu i rodzaj szwu muszą być takie same  jak w nowym samochodzie.

Nieco bardziej skomplikowana jest wymiana tapicerski skórzanej. Przede wszystkim w tym przypadku należy dobrać odcień odbicia identyczny jak oryginalny, co bywa trudne. Dodatkowo na skórze nie może być żadnych przebarwień, które prezentują się mało estetycznie. Czasem, gdy wymieniane poszycie ze skóry było pokryte pleśnią, należy dodatkowo zastosować specjalny środek przeciwpleśniowy na całej powierzchni fotela samochodowego. W przeciwnym wypadku na nowej tapicerce szybko znowu pojawić się może szkodliwa dla zdrowia pleśń.

Odnowienie tapicerski samochodowej

Jednak nie zawsze wymienia się całe poszycia foteli i kanapy w samochodzie. Jeśli uszkodzenia tapicerski są raczej niewielkie, można zdecydować się na naprawę miejscową. Kiedy, w tapicerce wypalone zostały dziury np. poprzez papierosy lub istnieją drobne przetarcia, zastosowani znajduje metoda ekspresowej regeneracji tapicerki – Smart Repair. Tapicerska materiałowa, welurowa lub wykonana z alcantry jest czyszczona i odtłuszczana. Potem wypełnia się ją specjalnymi warstwami włókien, nakładanymi jedna na drugą. Na koniec odbywa się tzw. utrwalanie. Inaczej wygląda to w przypadku tapicerski ze skóry. Tutaj aplikowany jest specjalny wypełniacz zwany płynną skórą, a następnie na górze stosuje się odpowiedni pigment. Ogromne znaczenie ma przy tym wybór odpowiedniego pigmentu, który będzie pasować do pierwotnego koloru skóry tapicerski samochodowej. Na końcu na fotele nakładana jest bezbarwna warstwa zabezpieczająca.

Co ciekawe, nie we wszystkich samochodach można wymienić poszycie foteli i kanap. W przypadku niektórych modeli aut włoskich i francuskich, poszycia są bowiem wulkanizowane razem z pianką. Dlatego naprawa musi przebiegać razem z wymianą całych siedzisk lub oparć foteli

Kierownica i deska rozdzielcza

Jednak tapicerstwo samochodowe nie ogranicza się jedynie do kanap i foteli. Obejmuje ponadto odnowienie kierownicy czy całej deski rozdzielczej. Zlecić taką usługę można w zasadzie w każdym profesjonalnym warsztacie tapicerskim. Kierownica auta najczęściej pokrywana jest skórą, a potem starannie obszywana. Z kolei deska rozdzielcza jest regenerowana zupełnie inaczej. Najpopularniejszym rozwiązaniem mimo upływu lat jest malowanie jej specjalną farbą. Jednak eksperci zalecają obszycie jej specjalnym materiałem. Takie rozwiązanie jest bardziej kosztowne, ale i zapewnia desce dłuższą żywotność. Co ciekawe, również i samochodową deskę rozdzielczą można obszyć skórą. Zajmują się tym wszystkie profesjonalne warsztaty tapicerskie

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *